Ženy a žltačka

Vírusová hepatitída C je závažné pečeňové ochorenie, ktoré postihuje ako mužov, tak ženy. Príslušníčky nežného pohlavia však vďaka odlišnej stavbe tela majú aj trochu iné obmedzenia. A tiež špecifické riziká prenosu.

Menštruácia
Menštruačná tekutina obsahuje nielen krv, ale aj iné krvné tekutiny. Vírusová hepatitída typu C (VHC) sa krvou prenáša. Existuje teda teoretická šanca nákazy práve počas tohto obdobia. Skutočný prenos VHC napríklad pri sexe počas menštruácie však zatiaľ zaznamenaný nebol. Opatrnosti však nie je nikdy dosť.

Antikoncepcia
I keď drvivá väčšina žien s hepatitídou C znáša hormonálnu antikoncepciu pomerne dobre, je možné, že sa niektoré ženy po nakazení VHC tohto typu ochrany musia vzdať. Hormonálna antikoncepcia totiž obsahuje estrogény a iné látky, ktoré môžu zaťažovať už aj tak dosť poškodenú pečeň. Vhodnosť hormonálnej antikoncepcie je teda najlepšie prediskutovať s ošetrujúcim gynekológom.
Existujú totiž aj iné formy antikoncepcie, ktoré môžu byť pre ženu s hepatitídou omnoho menej zaťažujúce. Ide jednak o tzv. bariérovú antikoncepciu (kondómy, pesar), jednak napríklad o hormonálne injekcie alebo vnútromaternicové implantáty.

Tehotenstvo si naplánujte až po liečbe
Veľmi dôležité je tiež zabrániť otehotneniu ženám, ktoré sa liečia práve s vírusovou hepatitídou C. Príslušné lieky totiž môžu ešte viac než pol roka po ukončení liečby pri prípadnom tehotenstve spôsobiť závažné vrodené chyby plodu. Preto je veľmi dôležité používať aspoň dva druhy antikoncepcie (jeden pre mužov, jeden pre ženu). Len tak sa riziko otehotnenia naozaj minimalizuje.
Hepatitída C však šancu na otehotnenie neznižuje. Po ukončení liečby a dostatočnom čase po nej vám nič na ceste k vytúženému bábätku nestojí. Tehotenstvo však môže priebeh hepatitídy zhoršiť. Aj preto je dobré poradiť sa pred samotným otehotnením s lekárom.
Pri samotnom tehotenstve je riziko prenosu nákazy z matky na plod pomerne nízke – asi 6 %. Omnoho vyššie riziko prenosu je priamo pri pôrode. Dôvod je jednoduchý: kontakt krvi matky a plodu. Počas tehotenstva sa, naopak, ich krv vôbec nemieša.
Vyššie riziko prenosu nákazy na plod majú matky v akútnej fáze ochorenia s vysokou hladinou vírusu v krvi než ženy s jeho malým množstvom.

Menopauza
Rovnako ako estrogén v antikoncepčných tabletkách môže na pečeň zle pôsobiť aj estrogén podávaný v hormonálnej substitučnej terapii. O jej vhodnosti teda opäť rozhoduje ošetrujúci lekár.

(kam)
Zdroj: www.hepatitisaustralia.com

Bookmark and Share
 

Ďalšie články

21.11.2013 16:31 Kŕčové žily, ako sa ich zbaviť? Poradíme vám ako na to!
11.07.2012 13:26 Trápia vás vši a hnidy? Zbavte sa pohromy vo vlasoch.
27.03.2010 18:49 Očná gymnastika
16.03.2010 10:28 Riziko tetovania
10.03.2010 12:28 Dôsledná hygiena chráni

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x