I3C a Mastodýnia

Ochorenia a zmeny prsníkov sa u žien vyskytujú veľmi často. Patria sem karcinóm prsníka, nezhubné nádory prsníka a hormonálne zmeny prsníkov, ktoré sa môžu prejavovať ložiskovou dyspláziou, cystami alebo mastodýniou. Karcinóm prsníka je najčastejším onkologickým ochorením zo všetkých onkologických ochorení u žien. Je to určite najzávažnejšie ochorenie prsníkov. Omnoho viac žien udáva mastodýniu (bolesť prsníkov).

Bolesti prsníkov patria medzi najčastejšie zmeny u žien. Udáva sa, že 50 – 80% žien udáva mastodýniu, ale len malé percento žien kvôli mastodýnii absolvuje lekárske vyšetrenie. Vzniká pri hormonálnej dysbalancii ženských hormónov. Pritom môže byť hladina hormónov buď normálna, alebo je v porovnaní s inými hormónmi príliš vysoká, alebo sa tvorí viacej estrogénu. Niekedy sa tvrdilo, že ak je mastodýnia, nie je to zhubný nádor prsníka.
V štúdiách sa udáva, že asi u 5% žien s karcinómom prsníka je mastodýnia ako prvý symptóm ochorenia. Mastodýnia býva spojená s dyspláziou (mastopatia, fibrocystické zmeny), kde sa prejavuje mnohými zmenami. Môže sa vyskytovať pri gynekologických poruchách, pri poruchách štítnej žľazy, pri užívaní hormonálnej substitučnej terapie, pri užívaní perorálne antikoncepcie, pri zápale prsníka, pri psychických poruchách.

Mastodýnia sa prejavuje opuchom prsníka/prsníkov, tupými až ostrými bolesťami často aj s bolesťou axilárnou, až s vyžarovaním do lakťa. Bolesti sú v prsníku najčastejšie lokalizované do horného kvadrantu. Často sa prejavuje s mäkkými hrčkami, niekedy so sekréciou z bradavky. Vyskytuje sa hlavne v druhej polovici menštruačného cyklu, hlavne pred menštruáciou. Často s menštruáciou mastodýnia zaniká.

Kľúčovým momentom je vyšetrenie a upokojenie ženy, že sa nejedná o karcinóm. Tento fakt sám o sebe je úspešný vo väčšine prípadov. Cieľom liečby je zmenšenie alebo vymiznutie bolesti, pocity napätia. Liečba nie je jednotná a predpisujú sa rôzne hormonálne a nehormonálne preparáty. Medzi nehormonálnymi preparátmi sa využívajú: fytoterapia, enzymoterapia, homeopatia. Možnou alternatívnou liečbou je užívanie indol-3-karbinolu (I3C), vo forme výživového doplnku, ktorý priaznivo pôsobí na metabolizmus estrogénu a tým prispieva k vyrovnaniu jeho hladín. Indol-3-karbinol je látka, ktorá sa pre výživový doplnok INDONAL® získava extrakciou z krížokvetých rastlín ako sú brokolica, kapusta, kaleráb, kel a karfiol.

Známa je predovšetkým pre svoje hormón modulujúce účinky, môže účinkovať na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu: pozitívne ovplyvňuje hormonálny metabolizmus, ochraňuje zdravé bunky.

V spolupráci s viacerými gynekológmi sme vykonali štúdiu na rôzne diagnózy. Jedným z cieľov štúdie bolo zistenie ovplyvnenia mastodýnie pomocou odporúčaného výživového doplnku. Celkovo sa štúdie zúčastnilo 106 žien s mastodýniou. Z celkového počtu 96 žien s mastodýniou, 35 žien užívalo p. o. antikoncepciu a 3 ženy hormonálnu substitučnú terapiu. Z 96 žien, ktoré pravidelne užívali Indonal, 78 žien udávalo subjektívne zlepšenie, bez zmeny 14 a 4 ženy udávali zhoršenie subjektívneho stavu- mastodýnie.
MUDr. Vladimír Bella, PhD.

Viac na www.indonal.sk

Zapojte sa do vianočnej súťaže o 10 výživových doplnkov Indonal a 10 nanotechnologických náplastí proti vráskam a kruhom pod očami Sissi Patch od spoločnosti Synergia Pharmaceuticals. Viac info o súťaži
Bookmark and Share
 

Ďalšie články

22.04.2011 11:07 Hviezdna kvalita kolekcie H&M Fashion against AIDS
24.03.2010 21:20 Krásne a zdravé vlasy
22.03.2010 13:59 Predtým bola farba, teraz je tu INOA
16.03.2010 10:32 Ocenenie dizajnu Sony
05.03.2010 11:16 Kód mladosti

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x