Nebojte sa zlej nálady

Zlá nálada pre človeka v skutočnosti nemusí byť až tak zlá. Tvrdia to austrálski vedci v štúdii, v ktorej dokazujú, že smutní ľudia sú menej ovplyvniteľní, majú lepšiu schopnosť posudzovať druhých a majú aj lepšiu pamäť.

Zo štúdie, ktorej autorom je profesor psychológie Joseph Forgás z Univerzity v Novom Južnom Walese, vyplýva, že ľudia v negatívnej nálade sú kritickejší a venujú väčšiu pozornosť svojmu okoliu ako tí šťastnejší, ktorí sú naopak náchylnejší uveriť všetkému, čo sa im povie.

"Zatiaľ čo sa zdá, že pozitívna nálada podporuje kreativitu, prispôsobivosť, spoluprácu a dôveru, negatívne nálady spúšťajú pozornosť a starostlivejšie vnímanie vonkajšieho sveta," píše Forgás v štúdii, ktorá vyšla novom čísle časopisu Australasian Science. V rámci štúdie Forgás s kolegami vykonali sériu experimentov, ktoré začínali vyvolaním smutnej či veselej nálady u skúmaných ľudí s pomocou sledovania filmov a spomínania na smutné alebo veselé udalosti. Pri jednom z pokusov mali veselí a smutní účastníci posúdiť pravdivosť bežne rozšírených mýtov a neoverených správ. Ľudia so zlou náladou boli menej náchylní týmto tvrdeniam veriť. Rovnako tak boli menej náchylnejší prijímať rýchle názory založené na rasových či náboženských predsudkoch a robili menej chýb pri líčení udalosti, ktorej boli svedkami.

Foto: isifa.com


Bookmark and Share
 

Ďalšie články

05.02.2010 17:35 Luxus vs. rozhodovanie
01.02.2010 17:29 Manželstvo sa stáva výhodnejšie pre mužov
22.01.2010 13:10 Rovnica lásky
10.01.2010 10:20 Ženy strácajú empatiu, muži sú citlivejší
30.12.2009 15:43 Novoročné predsavzatia

Diskusia

Pridaj príspevokspäť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x