Diskusné fórum

Tvrdohlaví teenegeri
Anatomicky sa mozog dvanásťročného dieťaťa podobá mozgu dospelého človeka. Tvar, hmotnosť, zvrásnenie záhybov i jednotlivé centrá sú rozmiestnené tam, kde zotrvajú celý zvyšok života. A napriek tomu má mozog teenegera ešte dlhú cestu k dospelosti.

A počas tejto cesty prechádza dramatickými zmenami v usporiadaní šedej hmoty a aj preto funguje mozog teenegerov svojráznym spôsobom a mladí radi všeličo skúšajú - chodia za školu, experimentujú s alkoholom, drogami a cigaretami, riskujú pri rôznych adrenalínových športoch. Rady dospelých sú celkom zbytočné, nakoľko ich mozog prijíma cudzie názory len s veľkou námahou. Preukázali to experimenty britských neurológov pod vedením Iroise Dumontheilovej na londýnskej University College.

Vedci nechali hrať dobrovoľníkov vo vekovom rozmedzí 7 až 27 rokov jednoduchú počítačovú hru, kedy museli plniť úlohy, ktoré im zadávali iné osoby a museli sa vcítiť do postavenia druhej osoby. Výsledky testov zverejnené v časopise Developmental Science vyzneli celkom jednoznačne. Deti vo veku do 10 rokov v troch štvrtinách pokusov vychádzali z toho, čo videli sami a do situácie druhej osoby sa vžívali málokedy, deti od 10 do l3 rokov na tom boli o trochu lepšie, staršia mládež reagovala správne už v dvoch tretinách úloh a dospelí brali do úvahy názory druhej osoby pre polovici úloh.

Štúdia britských vedcov dokázala, že mozog mladých ľudí nemá plnú schopnosť vcítiť sa do cudzích názorov a preto teenegeri majú egocentrický pohľad na svet, v čom sa podobajú na malé deti. Podľa Iroise Dumontheilovej je uvedomenie si, že druhí ľudia nemusia vidieť to isté čo my relatívne jednoduchá úloha v porovnaní s prijatím skutočnosti, že druhí ľudia majú odlišné názory. A to je asi aj dôvodom, prečo sa často teenegeri k druhým ľuďom správajú necitlivo.

Foto: isifa.com


Počet prispevkov: 0 Pridaj príspevok

Pridaj príspevok:Na pridávanie reakcií, musíte byť prihlásený.

späť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x