Diskusné fórum

Lofty – bývanie vo veľkom (štýle)
Ak ste videli film Duch, istotne si spomeniete na scénku, keď Demi Moore veľkým kladivom búra stenu bývalej továrne. Obrovský priestor s veľkými oknami, potrubie ťahajúce sa z jednej strany na druhú, tehlové neopracované múry, nádherná svetelnosť. Jedným slovom LOFT.

Čaro loftu

Loft je typickým predstaviteľom priemyselného štýlu. Základným predpokladom na jeho dosiahnutie je mať k dispozícii megapriestor. Východiskom zvyknú bývať staré budovy tovární, škôl, dokonca bývalé stajne, prípadne telocvične. Možno sa na prvý pohľad zdá, že z priestoru starej fabriky ťažko vyčaríte domov. Opak je však pravdou. Z núdze tu naozaj dokážete vyčariť cnosť. Neomietnuté tehlové steny vytvoria základ drsného vzhľadu, ktorý je ešte viac podčiarknutý rôznymi potrubiami a rúrami. Najväčšou výhodou sú veľké okná, vďaka ktorým lofty nikdy netrpia na nedostatok denného svetla. Do takéhoto základu stačí pridať nábytok minimalistických tvarov, kde tu ho prestriedať starožitnými kusmi a použiť pár doplnkov vystihujúcich priemyselné priestory (staničné hodiny, pouličné lampy...). Väčšina loftov má strop tvorený z nosníkov budovy, takzvaných prekladov. Úžasné na tom je, že ich nie je treba prekrývať, ani vylepšovať. Úplne postačí ak ostanú priznané a pozornosť od nich stiahnete správnym rozvrstvením svietidiel. Významná súčasť pri tvorení loftu prislúcha farbám. Priemyselný štýl, ktorý sa pri tvorbe týchto priestorov uplatňuje je charakterizovaný veľkým individualizmom. Preto aj farebná škála je veľmi široká – počnúc odvážnymi výraznými kombináciami, až po biele, šedé a dymové odtiene.


Zóny

Steny a izby klasického typu v loftoch nenájdete. Ide takmer vždy o zóny prepojené priečkami, ktoré nesiahajú až po strop. Priestor sa delí aj nasvietením, rozložením nábytku, alebo zaujímavým solitérom. Nábytok často spĺňa viacero úloh naraz. Okrem tej základnej (sedacej a úložnej), veľmi často aj spomínanú úlohu deliacu. Z obojstrannej policovej zostavy tak vznikne stena, ktorá môže oddeľovať napríklad časť na spanie od obývacej časti. Nábytok je väčšinou ultramoderný, minimalistický, strohých geometrických tvarov, ale objavia sa i kusy s etnickými alebo starožitnými prvkami, čím sa anonymný priestor stane osobným.
Veľmi zaujímavé zóny je možno vytvoriť vďaka lampám a lustrom, ktoré okrem toho, že prinášajú so sebou svetlo, pôsobia v takomto type interiéru aj ako výrazný prvok.

Inšpirovali sme vás? Teraz už len nájsť vhodnú fabriku a vyčariť z nej domov...

TEXT: Jasna Opavská (www.jasnakrasna.sk)


Počet prispevkov: 0 Pridaj príspevok

Pridaj príspevok:Na pridávanie reakcií, musíte byť prihlásený.

späť

Móda ulice


Fashion people


Najnovšie

TV Štýl 24

 

Odporúčame

Anketa

Čo sa chystáte zaradiť do svojej jarnej garderóby?

 pletený kardigán spolu so stále aktuálnymi legínami (70)

 koženú bundu v kombinácii s mini a členkovými topánkami (66)

 džínsový outfit vo western štýle (62)

 trendový béžový trenčkot na šatách v štýle „first lady“ (77)


     Spolu: 275x